Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana
Strona główna
Organy Szkoły | Wydarzenia - lata 2012-2015 | KONCEPCJA PRACY SZKOŁY | Historia szkoły | Patron | Hymn szkoły | Nowy ZAN | Warsztaty przyrodnicze | Matematyka Reaktywacja |

O szkole

Matematyka Reaktywacja

Co to jest Matematyka Reaktywacja?

Projekt „Opracowanie i wdrożenie kursu wyrównawczego z matematyki z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych” jest realizowany pod hasłem „Matematyka Reaktywacja” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III „Wysoka jakość systemu oświaty” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Idea Programu

Politechnika Wrocławska od lat monitoruje postępy w nauce matematyki – zarówno uczniów szkół średnich jak i studentów kierunków technicznych. Na tej podstawie specjaliści z Instytutu Matematyki i Informatyki opracowali unikatową metodę, którą można określić jako indywidualne korepetycje na odległość wykorzystujące atrakcyjne dla ucznia narzędzia informatyczne. Będzie to prawdziwa odbudowa nie tylko wiedzy, ale i chęci uczenia się – stąd hasło programu „Matematyka Reaktywacja. Wyłonionych do pilotażowego wdrażania zostało około 200 szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce, w tym LO im. Tomasza Zana w Pruszkowie. W naszej szkole z wsparciem zostało objętych 57 uczniów – łącznie w skali całego kraju daje to liczbę 12 tysięcy uczestników programu.

Metoda uczenia

Metoda uczenia opiera się na bardzo lubianej przez uczniów pracy z komputerem: za pośrednictwem Internetu mają dostęp do przystępnie napisanych materiałów wykładowych oraz ogromnej liczby interaktywnych elektronicznych ćwiczeń. W zależności od umiejętności i predyspozycji osobistych, stopień trudności będzie powoli zwiększany, aż do osiągnięcia efektu pozwalającego na bezstresowe przystąpienie do egzaminu maturalnego. Wartością dodatkową tego typu nauki jest zwiększenie umiejętności informatycznych oraz ogólnej techniki uczenia się – niekoniecznie matematyki.

Szczegóły programu

Matematyka należy do tych dziedzin wiedzy, gdzie kluczowym czynnikiem efektywności i postępów w nauce jest rozwiązywanie dużej liczby zadań przez uczącego się. Od dawna wiadomo, że nie można nauczyć się matematyki poprzez lekturę podręczników i studiowanie rozwiązanych przykładów. W pewnym momencie uczący się musi "wziąć sprawy w swoje ręce". Z uczeniem się matematyki jest trochę tak, jak z uczeniem się gry na instrumencie muzycznym. Możemy długo przyglądać się, jak to się robi, możemy zapoznać się z zapisem nutowym i zasadami gry. Możemy stojąc z boku patrzeć i słuchać, jak to robi zawodowy muzyk. Jednak dopóki sami nie zasiądziemy do instrumentu i nie zaczniemy sami ćwiczyć, dopóki nie przekonamy się na własnej skórze, gdzie leżą trudności, dopóki nie popełnimy i nie będziemy poprawiać nieuniknionych w trakcie nauki błędów - nie nauczymy się na tym instrumencie grać.

Ucząc się matematyki możemy obejrzeć setki rozwiązanych przez nauczyciela lub zamieszczonych w podręczniku przykładów. Jednak dopóki sami nie zmierzymy się z zadaniem z matematyki - nie zrozumiemy, o co naprawdę chodzi. Zresztą na egzaminach z matematyki nie pyta się nas o definicje czy twierdzenia. Nie testuje się nas z nabytych wiadomości. Na egzaminie z matematyki otrzymujemy do rozwiązania konkretne zadania. Bez uprzedniego samodzielnego ćwiczenia po prostu nie zdamy takiego egzaminu.

Matematyka Reaktywacja jest głęboko przemyślanym systemem wspomagania nauczania, w którym zaawansowane technologie są ściśle połączone z aktywnym udziałem nauczycieli i uczniów w całym procesie nauczania. Uczestniczący w projekcie uczniowie otrzymają do dyspozycji nieograniczony dostęp do ogromnej liczby dynamicznych interaktywnych ćwiczeń i testów z całego zakresu matematyki objętej programem nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych - zarówno na poziomie podstawowym, jak rozszerzonym. Materiały wykładowe i ćwiczenia przeplatają się ze sobą w przemyślany sposób, tak aby poznając nowe zagadnienie lub metodę uczeń mógł natychmiast przystąpić do "samodzielnej gry na instrumencie".

 

Jakie są korzyści?

  • dzięki systematycznemu udziałowi w zajęciach on-line uczniowie klas 3a i 3c mają możliwość solidnie przygotować się do matury z matematyki,
  • uczniowie i nauczyciel biorący udział w projekcie mają dostęp do ogromnej bazy wiedzy oraz nauczycieli z Politechniki Wrocławskiej,
  • nasza szkoła otrzyma certyfikat potwierdzający współpracę z Politechniką Wrocławską,
  • kurs jest zupełnie darmowy

 

źródło http://www.matematyka-reaktywacja.pl/oprojekcie.jsp

Jak działają elektroniczne sprawdziany?

Pojedyncze ćwiczenia można łączyć w sprawdziany imitujące klasówki z wybranej partii materiału. W skład sprawdzianu wchodzi kilka lub kilkanaście zadań. Na etapie projektowania sprawdzianu można ustalać wiele parametrów jego funkcjonowania: czas trwania sprawdzianu, punktację poszczególnych zadań, dobór zadań spośród dostępnych w kursie typów, dostępność (lub brak) wirtualnego kalkulatora, liczba dopuszczalnych prób poprawiania błędnych rozwiązań itp. Zadania mogą być dodatkowo permutowane.

Zadania można dobierać bardzo elastycznie pod kątem typów zagadnień, których dotyczą. Można zażądać od sprawdzianu, aby dane zadanie dotyczyło zawsze jednego wybranego zagadnienia (na przykład "zadanie pierwsze ma polegać na rozwiązaniu układu równań"). Można jednak również zażądać, aby dane zadanie dotyczyło jednego z czterech zagadnień (z zadanym z góry prawdopodobieństwem pojawienia się każdego zagadnienia).

Ponieważ dane do każdego zadania są dobierane losowo, więc dwóch różnych uczniów praktycznie zawsze otrzymuje do rozwiązania zadania z różnymi danymi. Co więcej, dzięki możliwości losowego doboru samych typów zadań, dwóch uczniów może otrzymać zestawy zadań różniących się nie tylko danymi, ale i tematyką.

Uczeń musi rozwiązać zadania w określonym czasie. Dostęp do wskazówek w zadaniach na sprawdzianie jest zablokowany. Natomiast dostęp do prawidłowych rozwiązań zadań jest zablokowany do czasu zakończenia sprawdzianu.

Po przedłożeniu sprawdzianu do oceny przez ucznia (lub po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązania) system sprawdza wstępnie poprawność rozwiązań i - w zależności od ustalenia odpowiedniego parametru - pozwala uczniowi na jednokrotną lub wielokrotną próbę poprawienia tych rozwiązań, które są błędne. Na ogół uczeń otrzymuje jedną lub dwie takie szanse.

Wyniki ucznia są oceniane natychmiast po przedłożeniu sprawdzianu do oceny. Uczeń może od tego momentu studiować prezentacje prawidłowych rozwiązań i dzięki temu przeanalizować własne błędy.

Technologia sprawdzianów umożliwia dodatkowo kontrolę tożsamości zdającego i automatyczny zapis wyników do bazy danych. Uwzględnione są przy tym wszystkie wymogi bezpiecznego przesyłania danych.

Jak działają interaktywne ćwiczenia?

Interaktywne ćwiczenia są najważniejszym elementem systemu kontroli własnych postępów w nauce i systemu zbiorowej kontroli postępów.

Funkcjonalność ćwiczenia obejmuje możliwość generowania dowolnej liczby zadań poświęconych danemu zagadnieniu (przycisk "Nowe zadanie" na rysunku poniżej), dostęp do natychmiastowej oceny poprawności wprowadzonej odpowiedzi (przycisk "Sprawdź" na rysunku poniżej), możliwość skorzystania ze wskazówki, dostęp do prezentacji krok po kroku prawidłowego rozwiązania, wreszcie podręczną pomoc dotyczącą obsługi elementów interfejsu użytkownika w oknie z ćwiczeniami. Skorzystanie ze wskazówki oczywiście powoduje, że uczeń może otrzymać za rozwiązanie tylko część punktów. Skorzystanie z prezentacji prawidłowego rozwiązania pozbawia ucznia możliwości oceny. (Jednak uczeń może zażądać wygenerowania następnego zadania z innymi danymi).Ponadto uczeń ma szansę na poprawienie rozwiązania, jeśli okaże się ono błędne (uczeń może poprawiać swoje rozwiązanie bez ograniczeń liczby prób).

Źródło http://www.matematyka-reaktywacja.pl/oprojekcie.jsp?action=jakdzialajaspr

Fakty:

  • projekt obejmuje lata 2011-2014
  • opiekunem grupy jest nauczycielka matematyki Małgorzata Zbińkowska
  • 57 uczniów napisało 14 sprawdzianów , każdy średnio trwał 60min
  • sprawdziany odbywały się w pracowni z 15 stanowiskami
  • wszystkie sprawdziany odbyły się w czasie wolnym, po lekcjach

 

 

Kontakt

Małgorzata Zbińkowska: