Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana
Strona główna
O mnie | Etyka-PZO | ETYKA | Wychowanie do Życia w Rodzinie | Pomoc materialna dla uczniów | Album fotograficzny |

Małgorzata Szpura

Pomoc materialna dla uczniów

Pomoc materialna o charakterze socjalnym dla uczniów w roku szkolnym 2014-2015

1. Stypendium szkolne

a) Kryterium dochodowe.

Podstawową przesłanką otrzymania przez ucznia stypendium szkolnego jest trudna sytuacja materialna, w jakiej ten uczeń się znajduje, wynikająca z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

W roku szkolnym 2014/2015 stypendium  może otrzymać uczeń, u którego w rodzinie  wysokość dochodu na osobę za miesiąc sierpień 2014 nie przekracza kwoty 456 zł .

Stypendium to może być udzielane uczniom w formie: całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników, a w uzasadnionych przypadkach także w formie świadczenia pieniężnego.

Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym. Wniosek składa się do 15 września danego roku szkolnego.

W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie określonego wyżej terminu. Wniosek złożony po terminie musi zawierać uzasadnienie dla wystąpienia z nim po terminie. W uzasadnieniu tym wnioskodawca jest zobowiązany wykazać, że uchybienie terminowi nastąpiło bez jego winy.

 2. Zasiłek szkolny – może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Przyznawany jest w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. O tę formę pomocy można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek lub z urzędu. Wniosek o przyznanie zasiłku mogą złożyć:  rodzice,  inni przedstawiciele ustawowi uczniów albo  pełnoletni uczniowie,  dyrektorzy szkół, kolegiów lub ośrodków.

 3. Wyprawka szkolna

W roku szkolnym 2014/2015 z dofinansowania zakupu podręczników w ramach rządowego programu ,,Wyprawka szkolna” mogą skorzystać uczniowie:

  • klasy III LO
  • ponadto, pomocą w zakresie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania objęto także uczniów:
    • słabowidzących,
    • niesłyszących,
    • słabosłyszących,
    • z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją,
    • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
    • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
    • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)

Warunki uzyskania dofinansowania:

 - Dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 539 zł netto

Inne okoliczności uzasadniające przyznanie dofinansowania poza kryterium dochodowym:

- uczniowie pochodzą z rodzin dotkniętych problemem sieroctwa, ubóstwa, bezdomności, bezrobocia, przemocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych alkoholizmu, narkomanii, zdarzenia losowego, na podstawie decyzji Dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń

-  uczniowie posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa
w art. 71b ust. 3 ustawy o systemie oświaty

 Wypłata dofinansowania:

Wypłata będzie się odbywać na podstawie i do wysokości przedłożonych rachunków
za zakup podręczników  po przedstawieniu faktury VAT ( za zakupione podręczniki), wystawionej imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego.

 Termin – październik 2014 r., po zatwierdzeniu wniosków. 

Wymagane dokumenty:

-  Zaświadczenie o wysokości dochodów wszystkich członków rodziny ucznia

-  Ewentualne zaświadczenia o zarejestrowaniu bezrobotnych dorosłych członków rodziny ucznia RUP

-  Zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych w MOPS

 

Dokumentem potwierdzającym wysokość osiągniętych dochodów może być nie tylko zaświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów, lecz również oświadczenie, przy czym w takim przypadku pod oświadczeniem konieczne jest dopisanie klauzuli, o której mowa w art. 90n ust. 5a ustawy o systemie oświaty o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do pedagoga szkolnego lub sekretariatu szkoły  w terminie do 10 września 2014 r. 

 

Więcej informacji i wnioski do pobrania na stronie Urzędu Miasta Pruszków (http://umpruszkow.bip.org.pl/index.php?tree=427) lub  u pedagoga szkolnego.