Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana
Strona główna
Matematyka 2011/2012 2012/2013 2013/2014 zadania 2014/2015 2015/2016 GeoGebra-materiały

Małgorzata Zbińkowska

Matematyka

Przedmiotowe zasady oceniania z matematyki rok szkolny 2018/2019

   

  1. Ocena wiedzy, umiejętnego jej zastosowania i aktywności odbywa się na bieżąco
    i systematycznie
    w trakcie dwóch semestrów. Oceny uzyskane na lekcjach matematyki nie są równoważne. Oceny semestralne i roczne ustala się według wymagań programowych – odpowiednio dla zakresu podstawowego i rozszerzonego oraz przedmiotowych kryteriów  wymagań. Nauczyciel ustalając ocenę semestralną i roczną wykorzystuje średnią ważoną ocen cząstkowych jako narzędzie pomocnicze. Uczeń w klasyfikacji śródrocznej może uzyskać ocenę co najmniej dopuszczającą jeśli  jego średnia ważona będzie wynosić
    co najmniej 1.70 (klasyfikacja śródroczna Śr.I) i nie zaliczy na ocenę pozytywną  co najwyżej jednej z prac klasowych wagi ”3”.W klasyfikacji rocznej może uzyskać ocenę co najmniej dopuszczającą jeśli  jego średnia ważona będzie wynosić co najmniej 1.70  (klasyfikacja roczna Śr.II i Śr.R) i nie zaliczy na ocenę pozytywną  co najwyżej jednej z prac klasowych wagi ”3”( w drugim semestrze). Ocena roczna zależy od średniej ważonej w kolumnie  Śr.R,  która jest średnią ważoną wszystkich ocen uzyskanych w ciągu roku szkolnego.

waga 3 :      

- prace klasowe podsumowujące

-  powtórzeniowe prace klasowe (to forma pisemna, trwająca co najmniej 45 minut, zapowiedziana tydzień wcześniej, poprzedzona lekcją powtórzeniową w formie wymiany i uporządkowania informacji i po oddaniu prac podsumowana omówieniem).

waga 2 :    

-  sprawdziany (to forma pisemna, trwająca 20 – 30 minut, dotycząca wybranego zagadnienia
z bieżącego działu obejmującego od 3 – 5 zagadnień, zapowiedziana co najmniej na poprzednich zajęciach i nie później niż na jeden dzień przed terminem sprawdzianu)

waga 1      

  • prace długoterminowe, projektowe
  • kartkówki z 1 – 3 ostatnio omawianych zagadnień (np. pracy domowej)
  • niezgłoszone nieprzygotowanie do zajęć
  • odpowiedzi ustne bieżące
  • zadania z „Platformy edukacyjnej”
  • aktywność
  • inne

We wrześniu uczniowie klas pierwszych piszą sprawdzian diagnostyczny, którego celem jest wskazanie uczniowi jego słabych i mocnych stron w zakresie matematyki. Wynik sprawdzianu podawany jest w procentach bez ustalonej wagi.

 

  1. Na pracach klasowych, sprawdzianach porównawczych,  pracach klasowych podsumowujących, pisemnych egzaminach poprawkowych i klasyfikacyjnych  obowiązuje następująca procentowa skala ocen:

 

Skala procentowa co najmniej:

Ocena z pracy pisemnej

Do wyliczenia średniej ważonej.

98 %

celujący

6

90 %

bardzo dobry

5

83 %

dobry plus

4,5

75 %

dobry

4

68 %

dostateczny plus

3,5

60 %

dostateczny

3

50 %

dopuszczający plus

2,5

40 %

dopuszczający

2

poniżej 40%

niedostateczny

1

 
  1. Po wyznaczeniu średniej ważonej przy wystawianiu oceny końcowej stosuje się następujące progi, które są narzędziem pomocniczym przy wystawianiu oceny:

Ocena końcowa

Średnia ważona co najmniej:

celujący

5,40

bardzo dobry

4,60

dobry

3,60

dostateczny

2,70

dopuszczający

1,70

niedostateczny

poniżej 1,70

 

 

4. 

  1. Uczniom klas pierwszych przysługują trzy „ nieprzygotowania” do zajęć w semestrze. Uczniom klas drugich przysługują dwa  „ nieprzygotowania” do zajęć w semestrze. Uczniom klas trzecich przysługuje jedno  „ nieprzygotowanie” do zajęć w semestrze. „Nieprzygotowania” należy zgłaszać na liście osób nieprzygotowanych przed sprawdzeniem listy. Każde zgłoszone nieprzygotowanie powyżej trzech oceniane jest oceną niedostateczną wagi 1 ( w danym semestrze). „Nieprzygotowania” zwalniają ucznia z pisania niezapowiedzianych kartkówek , odpowiedzi przy tablicy, odpowiedzi w czasie lekcji, okazywania pracy domowej.

 

5. Uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną wagi 1 za ewidentny brak aktywności, brak zeszytu, brak pracy domowej.

6. Prace klasowe powinny być oddane w ciągu  dwóch tygodni od napisania, a sprawdziany i kartkówki w ciągu jednego tygodnia.

7. Nauczyciel nie robi drugiej pracy klasowej przed oddaniem poprzedniej. Nie dotyczy to sprawdzianów porównawczych oraz  prac klasowych podsumowujących.

8. Nieobecność ucznia na pracy klasowej upoważnia nauczyciela do kontroli stopnia opanowania danego materiału w terminie uzgodnionym z uczniem. W przypadku otrzymania ceny  niedostatecznej ma prawo do pisania jednej poprawy.

  1. Uczeń ma prawo jeden raz przystąpić do poprawy każdej oceny z pracy klasowej  wagi 3 w terminie do dwóch tygodni od dnia oddania przez nauczyciela i jej omówienia. Jednak ocena, która go uprzednio nie satysfakcjonowała pozostaje w dzienniku i ma wpływ na ocenę końcową. W przypadku poprawy pracy klasowej uwzględnia się obie oceny pierwszą  
    z wagą „1”, drugą z wagą 3

10. Uczeń zobowiązany jest posiadać i prowadzić zeszyt ( notatki ze wszystkich lekcji, odrobione prace domowe), tak by móc się nim wykazać w roku szkolnym (tj. od września do czerwca włącznie) – na życzenie nauczyciela.

11. Prace pisemne ( sprawdziany porównawcze, prace klasowe podsumowujące, pisemne egzaminy poprawkowe i klasyfikacyjne) są oceniane według skali szkolnej ( zaliczenie od 40%).

12. Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną w klasyfikacji rocznej zdaje egzamin poprawkowy z materiału obejmującego cały rok szkolny.

13. W stosunku do uczniów posiadających zaświadczenie o obniżonych kryteriach wymagań przy wystawianiu oceny rocznej nauczyciel ma prawo odstąpić od uwzględniania średniej ważonej.

14. Przed wejściem na lekcje należy wyłączyć telefony komórkowe oraz inne urządzenia telekomunikacyjne i pozostawić je w wyznaczonym miejscu .

15. Nie wolno ( bez zgody nauczyciela) rejestrować obrazu ani dźwięku z przebiegu zajęć.

 

 

Sporządziły :

Grażyna Leżyńska, Agata Kuśnierz, Alina Przychoda, Beata Zawadka, Małgorzata Zbińkowska,

Pruszków 3.09.2018r.