Drodzy uczniowie
Biologia i chemia w zakresie podstawowym i rozszerzonym to przedmioty, kótrych uczę w LO im.T.Zana
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA
CHEMIA
- Prace klasowe, sprawdziany, kartkówki i odpowiedzi ustne są obowiązkowe.
- Prace klasowe trwają pełną godzinę lekcyjną, są zapowiedziane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i podawany jest wówczas zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy. Pracę klasową napisaną na ocenę niedostateczną można poprawić. Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu dwóch tygodni od dnia podania informacji o ocenach, w terminie podanym przez nauczyciela. Uczeń poprawia pracę tylko raz; przy wystawianiu oceny śródrocznej, lub końcowo rocznej pod uwagę brane są obie oceny. Uczeń nieobecny na pracy klasowej musi ją napisać w drugim terminie, ustalonym z nauczycielem.
- Sprawdziany i kartkówki trwają maksymalnie 20 minut i nie mogą być poprawiane. Sprawdziany obejmują materiał z najwyżej trzech ostatnich tematów (niekoniecznie lekcji), kartkówki – z ostatniego. Kartkówki nie muszą być zapowiadane.
- Ocena pracy pisemnej wynika z ilości punktów uzyskanych przez ucznia. Na ocenę dopuszczającą należy uzyskać 40% punktów, na ocenę dostateczną- 60% punktów, dobrą 75% punktów, na ocenę bardzo dobrą- 90% punktów.
- Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 1 tygodnia)uczeń ma prawo nie być oceniany przez kolejny tydzień. Poza uzasadnionymi przypadkami, prawo to nie dotyczy jednak zapowiedzianych zawczasu prac klasowych.
- Uczeń ma prawo do zgłoszenia nieprzygotowania. Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, brak pracy domowej, brak gotowości do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji. Uczeń może zgłosić nieprzygotowanie wyłącznie podczas sprawdzania listy obecności. W ciągu semestru przysługują dwa nieprzygotowania; niewykorzystane nie przechodzą na następny okres.
- Aktywność na lekcji nagradzana jest plusami, według subiektywnej oceny nauczyciela. Przez aktywność rozumiemy: frekwencję na zajęciach, przygotowanie się do lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązywanie zadań dodatkowych w czasie lekcji i w domu, aktywną pracę w grupach, a także postawę ucznia i jego stosunek do przedmiotu. Za każde 5 plusów, zgromadzonych w ciągu całego roku szkolnego, uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą.
- Ocena śródroczna i końcoworoczna jest obliczana zasadniczo jako średnia ocen cząstkowych, uzyskanych w trakcie ocenianego okresu. Decydujące są oceny z prac klasowych.
- W przypadku zaproponowania uczniowi oceny śródrocznej, lub końcowo rocznej niesatysfakcjonującej go, uczeń ma prawo do poprawy, na warunkach, określonych przez nauczyciela. Ocenę można podwyższyć o jeden stopień, zakres materiału obowiązującego na egzaminie poprawkowym obejmuje cały okres, lub rok. Egzamin ma formę pracy pisemnej, z której należy otrzymać co najmniej tyle punktów, ile wymagane jest na podwyższoną ocenę. Egzamin odbywa się w terminie nie dalszym, niż 1 tydzień od dnia złożenia wniosku przez ucznia.