Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana
Strona główna
O mnie | Etyka-PZO | ETYKA | Wychowanie do Życia w Rodzinie | Pomoc materialna dla uczniów | Album fotograficzny |

Małgorzata Szpura

Etyka-PZO

 

 

Podręcznik.

P. Kołodziński, J.Kapiszewski, Etyka. Podręcznik. Zakres podstawowy.

 

 

ETYKA. PZO

Ocenianie na lekcjach etyki odbywa się w specyficznych warunkach. Wynika to z dobrowolności uczestnictwa w przedmiocie, jego ideologicznego kontekstu oraz ze specyficznych kompetencji, które nabywają uczestnicy zajęć. Ponieważ część tych kompetencji (np. wrażliwość etyczna, dojrzałość moralna) trudno poddać ocenie, a znajomość teorii i pojęć nie jest głównym celem edukacji etycznej, ocenianie pełni głównie rolę motywującą i informacyjną, a mniej różnicującą czy selekcjonującą.

Ocenie podlegają:

obecność i aktywność na zajęciach- ocena wagi 4

umiejętność prowadzenia dyskusji, precyzja i jasność wypowiedzi, stosowana argumentacja- ocena wagi 3

sprawdziany - ocena wagi 3

prace twórcze np. fotoopowieści, słuchowiska lub filmy metodą projektu traktujące o jakimś problemie etycznym, prasówki- ocena wagi 3

kartkówki - ocena wagi 2

zadania domowe - ocena wagi 2

prezentacja zadań wykonanych w grupie - ocena wagi 1

 

Skala oceniania uczniów:

Ocenę celującą ze sprawdzianu wiedzy otrzymuje uczeń, który otrzymał 100% punktów oraz prawidłowo wykonał dodatkowe, ponadprogramowe zadanie

90% - 100% ocena bardzo dobra

70% - 89% ocena dobra

50% - 69% ocena dostateczna

35% - 49% ocena dopuszczająca

0% - 34% ocena niedostateczna

 

W klasyfikacji półrocznej i rocznej:

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który uczestniczy w różnych konkursach filozoficznych (np. w Olimpiadzie Filozoficznej) i osiąga w nich sukcesy. Uczeń ten uzupełnia swoją wiedzę na temat etyki o dodatkowe lektury. Angażuje się w podejmowane na lekcjach dyskusje i dociekliwie rozstrzyga omawiane problemy natury etycznej.

 

Ocenę bardzo dobrą uzyskuje uczeń, który aktywnie uczestniczy w pracy na lekcjach, chętnie wypowiada swoje zdanie na temat poruszanych zagadnień. Ponadto przyswoił podawaną na zajęciach wiedzę w stopniu bardzo dobrym i potrafi ją twórczo wykorzystywać na potrzeby analizy konkretnych problemów etycznych.

 

Ocenę dobrą otrzymuję uczeń, który ma pewne braki w wiedzy, ale jego postawa i zaangażowanie na lekcjach są znaczące. Chętnie bierze on udział w dyskusjach i podejmuje próby rozstrzygania problemów etycznych.

 

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który fragmentarycznie opanował omawiany materiał. Nie wykazuje ponadto aktywności na lekcji, a w dyskusjach uczestniczy tylko na wyraźne polecenie nauczyciela.

 

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który tylko biernie uczestniczy w zajęciach. Nie opanował on wystarczająco omawianych zagadnień, a wypowiadanie się na temat problemów etycznych sprawia mu znaczne trudności.

 

Ocenę niedostateczną należy wystawić uczniowi, który nie wykazuje żadnego zainteresowania omawianymi na zajęciach zagadnieniami oraz nie opanował w stopniu elementarnym wiedzy przedmiotowej.

 

PZO opracowano na podstawie propozycji Pawła Kołodzińskiego „Etyka. Program nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych”, Wydawnictwo Operon