Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana
Strona główna
Organy Szkoły | Wydarzenia - lata 2012-2015 | KONCEPCJA PRACY SZKOŁY | Historia szkoły | Patron | Hymn szkoły | Nowy ZAN | Warsztaty przyrodnicze | Matematyka Reaktywacja |

O szkole

Wydarzenia - lata 2012-2015

Żegnamy klasy III

STRZELANIE - CZEMU NIE?

PARYŻ WART MSZY!

Dzień Talentów i Pasji

okiem p. Beaty Brodowskiej i p. Janusza Pławskiego

PRACUJEMY Z DYSKIEM GOOGLE

Pruszków HIT - ZSO LO im. T. Zana

ZOBACZ ZDJĘCIA!

są też tutaj

WOLNOŚĆ JEST W NAS...

  • I miejsce Marek Steele-Zieliński (LO im. Tomasza Zana w Pruszkowie) opiekun Pani Małgorzata Frączkowska
  • II miejsce Krzysztof Lib (Zespół Szkół technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim) opiekun Pani Renata Wierzbicka
  • III miejsce Artur Jarominek (Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim) opiekun Pani Małgorzata Buczyńska

Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone

Uroczyste wręczenie stypendiów Prezesa Rady Ministrów odbyło się  24 listopada w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie .

To zaszczytne wyróżnienie otrzymał Michał Mianowski,

uczeń klasy IIIc.

Gratulujemy !!!

10 listopada- Święto Patrona Szkoły

 

Dzień 11 listopada – jedna z najważniejszych dat dla nas POLAKÓW, zbiega się z datą 10 listopada - dniem niezwykle ważnym dla nas – ZANIAKÓW.

W tym właśnie dniu, w 1921 roku- trzy lata po odzyskaniu przez naród polski niepodległości,  naszej szkole nadano patrona- wybór władz oświatowych padł na Tomasza Zana -  współzałożyciela Towarzystwa Filomatów w Wilnie, założyciela i przywódcy Promienistych, zwanego "arcypromienistym." 

Tomasz Zan w trakcie śledztwa prowadzonego 1823 przez carską policję w sprawie - filomatów i filaretów wziął na siebie całą odpowiedzialność, chroniąc innych. Skazany w 1824 na rok twierdzy i zesłanie, do 1837 przebywał w Orenburgu, następnie w Petersburgu. 1841 powrócił w strony rodzinne, stając się jedną z wzorcowych postaci patriotycznych okresu rozbiorów.

Jako społeczność szkolna, począwszy od tego roku, pragniemy ten dzień upamiętniać i uroczyście obchodzić.

 

W tym roku uroczystość odbyła się 12 listopada

WOJEWÓDZKI KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS I i II
szkół ponadgim
nazjalnych województwa mazowieckiego

 Łukasz Wróblewski

 Klaudia Batorowicz

 Milena Kowalska

                                 Eliza Marcisz

                                 Anna Brociek pod opieką Pani Małgorzaty Szpury otrzymali wyróżnienie w konkursie.

Obejrzyj nagrodzony film!

 

 

PROGRAM OBCHODÓW:

- godz. 10.00 - Msza św. w Kościele św. Kazimierza w Pruszkowie,

- godz. 11.00 - spotkanie Abslowentów z Profesorami w budynku Szkoły,

                   - wystąpienia Prezesa Towarzystwa i zaproszonych gości,

                   - część artystyczna,

                   - kropelka szmpana i znowu razem, wspomnienia, wspomnienia....

Jubileusz 30 - lecia istenienia Towarzystwa Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie patronatem objęli:

  • Starosta Powiatu Pruszkowskiego - Pani Elżbieta Smolińska,
  • Prezydent m. Pruszkowa - Pan Jan Starzyński,
  • Jego Eminencja Arcybiskup Henryk Hoser.

Otrzęsiny

24.09.14 r dla wielu świeżo upieczonych licealistów będzie dniem pamiętnym, a nawet na pewno wspominanym z sentymentem. To właśnie tego dnia odbyły się otrzęsiny, tradycja, która ze względu na swą „barbarzyńskość” powoli odchodzi w zapomnienie. U nas kult ten ma wciąż swych wiernych wyznawców.

Wszystkie pierwszaki już od rana omijały korytarze oblegane przez starszych, chowały się po bibliotekach i toaletach, Ja swój los zaakceptowałem i z pokorą czekałem na ”masakrę”, której bliskość czuć było w powietrzu. Lecz oprócz lekkiego śladu flamastrów na rękach (Pani Dyrektor zakazała mazać po twarzach) nic nie zostało z dzikiego obyczaju. Zamiast krwiożerczych rytuałów, odbyły się konkursy,tańce i zabawy, ( no, może podczas „belgijki” trochę się zbłaźniliśmy ;) Przyznam jednak, że byłem przygotowany na większe wyzwania.

Jako pierwszak licealista, czuję się nawet nieco rozczarowany taką postacią rzeczy :) Otrzęsiny mną nie zatrzęsły!

A może to i lepiej?

 

Były „kot”, a teraz już „zaniak” z krwi i kości

Mikołaj Stachera (1d)

 

 

W sobotę 20.09 młodzież  z klubu KMO LO ZAN prowadziła z dr Beatą Brodowską i dr Izabelą Kudelską warsztaty dla dzieci 5-10lat w ramach Festiwalu Nauki w Instytucie Fizyki PAN współfinansowane z projektu EAGLE.

Nasi uczniowie prowadzili rejestrację uczestników, pomagali dotrzeć do sal, prowadzili warsztaty „Fizyczne Ścieżki” dla dzieci 5-7 lat oraz pomagali w warsztatach „Fizyka Atomowa” dla dzieci 8-10 lat.

https://plus.google.com/photos/115167223328953216627/albums/6061255514482079633?authkey=CJO-9_7Gmq2iGQ

a tydzień później Ic na Festiwalu Nauki 

 

 

 

 

BISKUPIN (17-18.09.2014)  WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH

Zwarta i gotowa ekipa składająca się z czterech klas pierwszych, wychowawców oraz niezawodnej Pani Dyrektor w środę wczesnym rankiem wyruszyła na mający trwać niemal dwa dni wyjazd integracyjny do Biskupina i okolic.

Po kilkugodzinnej jeździe dotarliśmy do celu naszej podróży. Wśród drewnianych chat i straganów, pośród wszechobecnych zwiedzających i całych grup wycieczkowych, krzątali się ubrani w starodawne stroje „gospodarze” XX. Festynu Archeologicznego. Wielu z nich przy swoich stoiskach wytwarzało i sprzedawało mnóstwo rzeczy- od kościanych, drewnianych czy metalowych naszyjników i bransoletek po piszczałki, instrumenty czy piękne, ręcznie malowane ikony średniowieczne. W zrekonstruowanym grodzie mieliśmy możliwość, prócz zwiedzania oczywiście, oglądania rekonstrukcji bitwy. Dodatkowo zwiedzający mogli nauczyć się grać w tematyczne gry planszowe, samodzielnie stworzyć własną biżuterię czy też ulepić z gliny garnek, tudzież inne naczynie.

Zabawnym  widokiem były biskupińskie grupy rekonstrukcyjne, siedzące przy stole i jedzące hot-dogi czy hamburgery. Widocznie już dawni słowianie wiedzieli, co dobre!

Około godziny szesnastej, po krótkim odpoczynku udaliśmy się na posiłek. Hamburgerów nie było, królem wycieczkowych obiadów był klasyczny polski Kotlet Schabowy. Pełni energii, jak na niemal dorosłych ludzi przystało, ruszyliśmy na miejscowy plac zabaw. Klasa 1D uznała, że doskonałym pomysłem będzie poćwiczenie sobie (w słowiańskich klimatach) belgijki. Po kilku(nastu) mniej lub bardziej udanych próbach zaczęło się już robić ciemno. Był to więc najwyższy czas, aby zacząć przygotowywać zaplanowane już wcześniej ognisko i grill.

„Noc jest ciemna i pełna strachów”, pisał w swoich książkach George R. R. Martin. Ekipa z Pruszkowa nie wzięła jednak tego sobie do serca. Ognisko rozproszyło ciemności, a ciszę zakłócały wesołe śpiewy uczniów, zmotywowanych dodatkowo konkursem zorganizowanym przez grono pedagogiczne. Każda klasa więc zaśpiewała jedną piosenkę. Motywacja była silna, ponieważ za pierwsze miejsce klasa miała mieć w mikołajki zagwarantowany dzień wolny od zajęć lekcyjnych oraz, jak się potem okazało, także wycieczkę do kina. Wszyscy zostaliśmy zwycięzcami… Jak się po czasie niektórzy zorientowali, tegoroczne mikołajki miały wypaść w sobotęJ

I tak oto minęła noc.

Rankiem opuściliśmy Biskupin. Los oraz pan kierowca skierowali nas w stronę Gniezna, gdzie mieliśmy spędzić dość sporą część dnia.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od gnieźnieńskiego Muzeum Archidiecezjalnego. Mieliśmy okazję podziwiać w nim bogato zdobione ornaty, monstrancje, relikwie czy dzieła sztuki. Przybliżono nam także życiorys świętego Wojciecha. Następnie przeszliśmy do Archikatedry gnieźnieńskiej (Bazyliki Prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Na własne oczy udało nam się ujrzeć między innymi konfesję z relikwiami św. Wojciecha. Oglądaliśmy kilka z wielu kaplic… lecz najwięcej uwagi poświęciliśmy sławnym Drzwiom Gnieźnieńskim, które osadzone są w portalu wewnętrznym kruchty południowej katedry.

Po zwiedzaniu katedry wraz z przewodnikiem udaliśmy się do kolejnego muzeum, w którym czekała nas krótka lekcja historii. Muzeum Początków Państwa Polskiego zaoferowało nam obejrzenie trzech ciekawych filmów, mówiących o samych powstaniu naszego państwa oraz o kulturze. Prócz tego, między seansami, mieliśmy okazję oglądać starodawne narzędzia, którymi posługiwali się dawni słowianie i wiele innych zabytków.

Nim wyruszyliśmy w drogę do domu, spędziliśmy jeszcze trochę czasu na samym rynku Gniezna. Mnie osobiście zauroczyły zdobione, kolorowe kamienice. Czas wolny upłynął błyskawicznie, ruszyliśmy więc w drogę powrotną do domu. Początkowo zmęczeni dwoma dniami pełnymi wrażeń , jechaliśmy w powszechnym milczeniu. Potem było nieco zabawy, ponieważ pan prowadzący zorganizował nam konkurs wiedzy. A że obiecał nagrodę, to większość ożywiła się i z werwą odpowiadała na niezwykle trudne pytania. A w nagrodę były cukierki. Warto było!

Następnie ferajna srebrnego autokaru zaczęła zbiorowo chwalić się swoim talentem wokalnym ( „Śpiewać każdy może”!) przy karaoke. I tak oto z pełnym ( lub nie) profesjonalizmem używaliśmy swoich strun głosowych aż do Pruszkowa.

Wyjazd wspominam dobrze. Zdarzyło się kilka śmiesznych momentów, wiele się nauczyliśmy i odświeżyliśmy swoją wiedzą, a dodatkowo – co chyba najważniejsze- zintegrowaliśmy się. Głównie po to zorganizowany był wyjazd, prawda?

 

ZE „SREBRNEGO AUTOKARU” RELACJONOWAŁA  Aleksandra Jaroszuk, ID

 

TĘDY PRZESZŁA WARSZAWA, A MY JEJ POMOGLIŚMY!

OBCHODY 70 LECIA DULAG 121

obejrzyj materiał "Marsz"" - w grupie rekonstrukcyjnej Magda K.

KOLEJNE WARSZTATY PRZYRODNICZE ZA NAMI!

ROZTOCZE 2014

REFLEKSJE UCZNIÓW!

  • Ciekawa, atrakcyjna wycieczka
  • Warto było jechać
  • Bardzo fajnie zorganizowana
  • Pojechałbym/łabym jeszcze raz i na dłużej
  • Za krótko trwała
  • Takie wycieczki powinny być co roku
  • Było super

 

Klub KMO LO ZAN uczestniczył w pikniku naukowym. Materiał zdjęciowy dostępny TUTAJ!

Logo 11 kwietnia klasy 1c i 2c pod czujnym okiem nauczycieli złożyła wizytę w murach Warszawskiego Uniwerystetu Medycznego. Uczniowie zapoznali się z zaadmi rekrutacji,ofertą Biura Karier oraz funkcjonowaniem biblioteki uniwersyteckiej. Krótka relacja dostępna TUTAJ!

DZIEŃ TALENTÓW 2014 PO RAZ PIERWSZY - TO BYŁA IMPREZA!

chcesz wiedzieć więcej - Dominika zaprasza!

25 KWIETNIA KOLEJNY ROCZNIK POŻEGNAŁ MURY "ZANA"

25 kwietnia uczniowie klas trzecich ukończyli kolejny etap swojej edukacji udokumentowany świadectwem ukończenia Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana.

Gratulacje i życzenia, oprócz Dyrekcji, Wychowawców, Rady Szkoły, Towarzystwa Absolwentów, Samorządu Szkolnego złożyła także osobiście Pani Starosta Elżbieta Smolińska. Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,75 ( a byli tacy z wynikiem ponad 5) otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody ufundowane przez Radę Szkoły. Rozdano także nagrody i dyplomy za sukcesy w konkursach przedmiotowych, zaangażowanie i pracę na rzecz klasy i szkoły, a także za osiagnięcia sportowe.

Absolwenci otrzymali od swoich młodszych kolegów szczęśliwe długopisy. Rozdano także tradycyjne "TOMASZKI". Wysłuchano koncertu w wykonaniu uczniów naszej szkoły, po czym Pani Dyrektor OFICJALNIE rozwiązała klasę III A, III B i III C.

Pierwsza, gorąca relacja!

Czekamy na kolejne!

MŁODZIEŻ IZRAELSKA PONOWNIE W ZANIE!

materiał zdjęciowy - tutaj:

https://plus.google.com/u/0/photos/115553926734072492873/albums/6002611594627570593/6002611601475751106?pid=6002611601475751106&oid=11555392673407249287

Klaudia prowadzi...

rewanż młodzieży izraelskiej...

i jeszcze jeden taniec

 

Nasi koledzy z Izraela przyjechali do naszej szkoły około 13.45. Już w pierwszej chwili uśmiech na naszych twarzach wywołało ich przygotowanie do pobytu w Polsce. Ubrani byli w zimowe kurtki, czapki, a niektórzy nawet w rękawiczki i kalosze. Gdy tylko przekroczyli furtkę, z uśmiechem na ustach zaczęli się z nami witać i całować. Nie zabrakło również mrugnięć i uroczych żartów do naszych polskich koleżanek.

 

Po chwili rozdzieliliśmy się na 2 grupki i mogliśmy posłuchać jak nasza Pani Dyrektor wita uczniów z Izraela. Następnie każda klasa została przydzielona do około 15 osobowej grupy gości i poszliśmy na zajęcia do szkoły. Był jeden nauczyciel prowadzący i całość odbywała się po angielsku, żeby wszyscy mogli zrozumieć. Każdy się przedstawił i opowiedział parę słów o sobie, było też ćwiczenie, gdzie uczniowie naszej szkole stanęli do siebie plecami, a goście otoczyli nas. Rozmawialiśmy na rzucane przez nauczyciela tematy. W ten sposób poznaliśmy się nieco lepiej. Było jeszcze kilka ćwiczeń, które na celu miały, to abyśmy się oswoili z naszymi nowymi znajomymi. Okazało się również, że i nasi, i tamci uczniowie pałają wielką miłością do koszykówki. Wyszliśmy więc na boisko, aby poobserwować ich zmagania. Potem swój talent zaprezentowała Dominika Wasilewska oraz rockowe grupy. Naszym nowym koleżankom i kolegom bardzo się to podobało, co widać było po ich uśmiechach i zapale  do tańczenia pod „sceną” . Już po chwili wszyscy dołączyli do tańca. Jeden z nich prowadzili uczniowie z Izraela. Następnie nadszedł czas na część oficjalną. Pani Dyrektor z przedstawicielką szkoły z Izraela podziękowały wszystkim i wręczyły sobie prezenty.

Było jeszcze trochę czasu na rozmowy między uczniami, ale trzeba było iść w stronę miejsca ,gdzie wiele lat wcześniej stał żydowski zabytek. Weszliśmy na podwórko, gdzie Pan Szymon Kucharski po angielsku opowiadał historię tego miejsca. Przedstawił także autora książki o Żydach w Pruszkowie. Następnie jeden z tamtejszych nauczycieli wygłosił bardzo długą mowę. I nadszedł czas pożegnania. Powoli nasi nowi koledzy wchodzili do autokarów, żegnając się z nami i wymieniając kontaktami.

To był bardzo miły dzień i czekam, żeby zobaczyć się z nimi za rok.

Już drugi raz przyjechała do naszej szkoły młodzież izraelska. Gdy wyszli z autokarów byliśmy rozbawieni, ponieważ nasi goście ubrani byli w zimowe kurtki i czapki, choć nie było zimno. Po wejściu do szkoły zaczęliśmy się poznawać i na początku było pewne skrępowanie z obu stron, ale po chwili zaczęliśmy wspólnie żartować i śmiać się. Wspólne zabawy tylko przyśpieszyły efekt zaprzyjaźniania się, czego dowodem są zdjęcia, przy których robieniu było dużo śmiechu. Gdy rozmawialiśmy ze sobą, dało się zauważyć, że bardzo lubią koszykówkę, więc umówiliśmy się na między szklony mecz koszykówki. Nasza drużyna była pewna sukcesu, lecz jak się szybko okazało goście byli dużo lepsi od nas i ponieśliśmy klęskę. Na boisku nie tylko graliśmy w piłkę, ale również tańczyliśmy i słuchaliśmy koncertu uczniowskiego. Po zabawie udaliśmy się na miejsce, gdzie kiedyś była synagoga. Kończąc wizytę, ich przewodnik wygłosił ciekawy komentarz na temat tego miejsca. Żegnając się z nowo poznanymi znajomymi zrozumiałem, że to był bardzo fajny dzień i chętnie bym go powtórzył, więc już czekam na ich przyszłoroczny przyjazd.                                                                                                                                          Bartosz Beill IIa

W czasie rozmów utwierdziliśmy się w przekonaniu, że jesteśmy do siebie zaskakujaco podobni. Słuchamy tych samych zespołów, kibicujemy tym samym drużynom sportowym, a nawet używamy tego samego slangu internetowego. Na szczęście w tym roku mieliśmy więcej czasu na rozmowy, co było wielki plusem tego spotkania. Myślę, że zawieranie znajomości z ludźmi z obcego kraju, którzy okazują się nie być tak bardzo obcy, jest fajną sprawą i pozwala poznać kawałek świata, nawet nie ruszając się z rodzinnego miasta.

Dominik, klasa 2a

Spotkanie z Izraelczykami było niesamowitym przeżyciem. Wiele dowiedziałam sie o ich kulturze oraz ich państwie. Była to okazja to praktyki języka angielskiego. Izraelczycy są bardzo otwarci i chętni do rozmowy oraz tańca. To spotkanie na długo zapadnie w mojej pamięci

 Klaudia J 1B

Przywitalismy naszych gosci niezmiernie mile a oni nas również.Rozmawialismy ze soba o swoich zainteresowaniach, miescie i kraju, w ktorym zyjemy szlifujac przy tym znajomosc języka angielskiego.Czas zabaw integracyjnych w szkole jak i na dworzu minął szybko.Po danym wydarzeniu zrozumielismy, iz sa oni tacy sami jak my - rownie mili i sympatyczni o podbnych zwyczajach.Mam nadzieje, ze w nastepnym roku spotkanie bedzie rownie niezapomnianie.  Adrian Andziak II A

Paulina 1b
Wsobotę na spotkaniu z uczniami z Izraela było fajnie. Na początku trochę sztywno, ale po zajęciach integracyjnych zapoznaliśmy się i normalnie rozmawialiśmy. Poznałam wiele ciekawych osób, z którymi dzielę zainteresowania. Nie żałuję, że poszłam  :)

Spotkanie z młodzieżą z Izraela było niesamowitą przygodą. Mogliśmy poszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się wiele o kulturze, systemie edukacji i zwyczajach panujących w Izraelu oraz opowiedzieć o swoim kraju i szkole. Przede wszystkim sprawdziliśmy nasze umiejętności językowe. Myślę, że integracja z rówieśnikami z innych krajów jest bardzo ważna dla obu stron. 

Magdalena, 1A

 

Dogadywaliśmy się ze sobą, język angielski nie stanowił problemu. Niektórzy nawet pytali się, czy umiemy mówić po rosyjski. Dużo rozmawialiśmy, robiliśmy zdjęcia, wymieniliśmy się danymi, aby móc znaleźć się na różnych portalach społecznościowych. Spotkanie bardzo mi się podobało. Miałam możliwość poćwiczenia języka angielskiego a także zapoznania się z inną kulturą. Jeśli będzie możliwość pojechania do nich, na pewni wezmę to pod uwagę. Takie spotkania są bardzo fajne, ponieważ możemy zapoznać się ze sobą, porozmawiać.

Anna Przybylska kl.II A

Spotkanie z młodzieżą z Izraela to nowe ciekawe doświadczenie dla obu stron. Cała impreza była zorganizowana bardzo fajnie. Każdy znalazł coś dla siebie. Nawiązaliśmy nowe znajomości. To była miła forma spędzenia wolnego czasu, a przy okazji sami sprawdziliśmy się z umiejętności porozumiewania się w języku angielskim.

Emilia 1B

Spotkanie z młodzieżą z Izraela zapamiętam na długo. Było bardzo miłe jak i zabawne. Ludzie, których poznałam byli otwarci, przyjaźnie nastawieni na kulturę polską. Można było z nimi porozmawiać na wiele ciekawych tematów, oczywiście tylko po angielsku, co nie sprawiało żadnego problemu.Zrobiliśmy sobie mnóstwo zdjęć, tańczyliśmy, śpiewaliśmy. Na pożegnanie wyściskali nas i byli smutni, że muszą już jechać. Jestem pewna tego, że byli zachwyceni tym przyjazdem, zapraszali nas do Izraela, a nawet chcieli zabrać nas ze sobą od razu.

Dominika:)

W sobotę na spotkaniu z młodzieżą Izraelską odbyły się ciekawe zajęcia integracyjne. Mieliśmy okazję poznać ich lepiej, porozmawiać z nimi i sprawdzić, jak radzimy sobie z językiem angielskim, a nawet rosyjskim. Ich wizyta na pewno zostanie nam długo w pamięci :)

Joanna Kowalska kl. IB

Byli bardzo otwarci i gotowi do nawiązania kontaktów. Stale się uśmiechali. Gdy rozeszliśmy się do sal, zaczęliśmy się bardziej poznawać. W przeciwieństwie do zeszłego roku było o wiele więcej czasu na integrację, co wszyscy przyjęli z ulga. Mniej części oficjalnej, a więcej "czasu wolnego". Sprawiło to, że można było porozmawiać na spokojnie na interesujące nas tematy.
 
Magda 2a


Spotkanie z Izraelczykami było bardzo interesującym doświadczeniem.Podobała mi się możliwość kontaktu z inną kulturą i mentalnością. Dodatkowym plusem była  rozmowa w języku angielskim. Z pewnością wzięłabym  udział ponownie w takim spotkaniu.

Eliza Marcisz

klasa 1b

Wyróżnienia na maturzystów rocznika 2013

50 LAT MATURY

22 czerwca 2013 roku w naszej szkole spotkali się absolwenci z rocznika 1963. Po sesji zdjęciowej przed popiersiem patrona Pani Dyrektor Małgorzata Kucharska zaprosiła gości na I piętro na uroczystość wręczenia dyplomów upamiętniających 50 rocznicę egzaminu dojrzałości i słodki poczęstunek. Goście przygotowali dla swojej szkoły zdjęcie rocznika, które otrzymała Pani Dyrektor oraz oświadczenie o następującej treści: 

MY MATURZYŚCI

Krótka relacja zdjęciowa dostępna jest w albumie fotograficznym